Fi Network

The Qiyun Mountain

27.08.2017 Fi Network

11 metre uzunluğundaki, komşusu olan olgun ardıç ağaçları ile aynı yükseklikteki ağaç ev; altı ila dokuz m2 büyüklüğündeki yedi odadan oluşuyor. Yapıda giriş holü, iki yatak odası, iki banyo, oturma odası ve teras bulunuyor. Oturma odası ve teras evin tepesinde, ortak bir alan olarak inşa ediliyor.

Ev, misafirleri üst/alt kattaki iki odaya girmeden önce, içerideki cam kaplı galerinin bulunduğu merkezi kat aracılığıyla giriş holüne davet ediyor. Misafirler her odaya merkezi spiral merdiveni kullanarak 1.6 metre yukarı tırmanarak ya da aşağı inerek ulaşımı sağlıyor. Evin farklı bölümlerine gittikçe, ziyaretçilere farklı yüksekliklerden benzersiz orman manzarası sunan panoramik bir görüntü sağlanıyor.

Ev bir çelik yapıdan meydana geliyor. Merkezi spiral merdivenin yapısal çekirdeği önce inşa edilip, kolonlarla destekleniyor ve oda yapısıyla birleştiriliyor. Başka bölgelerden getirilen ahşabın bu bölgeye bitki hastalığı ya da zararlı böcek taşıyabileceği düşüncesiyle, ağaç evin cephe malzemesi olarak kırmızı ardıç ağacı seçiliyor.